«Безпечне та здорове робоче середовище – основний принцип та право на роботі»

За оцінками Міжнародної організації праці (МОП), щорічно відбувається понад 270 мільйонів нещасних випадків на виробництві, які ведуть до відсутності на робочому місці протягом більше 3 днів, і від близько 160 мільйонів випадків хвороб без смертельного результату. Щодня в світі на виробництві від нещасних випадків і захворювань вмирають близько 5000 осіб, за рік – від 2 до 2,3 мільйона осіб. Вирішення питань охорони праці в світовому вимірі взяла на себе Міжнародна організація праці. Вона заснована у 1919 році, а в 1946 році стала першою спеціалізованою установою Організації Об’єднаних Націй. МОП – одна із найстаріших міжнародних міжурядових організацій, членами якої є 187 країн. До її першочергових завдань відносяться розробка міжнародних трудових норм у формі конвенцій і рекомендацій, що встановлюють мінімальні стандарти основних трудових прав: свободу асоціації, право на організацію, ведення колективних переговорів, заборона примусової праці, гендерна рівність, підтримка демократії та соціального діалогу, боротьба з бідністю та безробіттям, заборона дитячої праці тощо.

28 квітня МОП оголосила Всесвітнім днем охорони праці для того, щоб привернути увагу світової громадськості до масштабів проблеми, а також до того, яким чином створення та просування культури охорони праці може сприяти зниженню щорічної непрацездатності на робочому місці. Вперше його відзначено у 2003 році.

Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам’яті загиблих працівників, уперше проведеного американськими та канадськими трудящими в 1989 році в пам’ять про працівників, які загинули та отримали травму на виробництві.

На сьогодні більш ніж в ста країнах світу проводяться заходи присвячені Дню охорони праці. В Україні цей День отримав назву «День охорони праці» і відзначається згідно до Указу Президента України від 18 серпня 2006 року 28 квітня.

Щорічно МОП визначає тему (девіз) Всесвітнього дня охорони праці. З урахуванням цієї теми на підприємствах розробляють та проводять заходи з нагоди Дня охорони праці. Проводять їх і в Україні, яка підтримує ініціативи Міжнародної організації праці.

Девіз 2023 року звучить так: «Безпечне та здорове робоче середовище – основний принцип та право на роботі» (A Safe and healthy working environment as a fundamental principle and right at work).

З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну питання безпеки праці набуло нового значення. Тисячі підприємств продовжують функціонувати, незважаючи на додаткові щоденні ризики та випробування. Організувати охорону праці в умовах воєнного стану – надскладне завдання, до виконання якого потрібно підготуватися належним чином.

Конкретна робота з відзначення Дня охорони праці сприятиме усуненню або зменшенню ризиків для життя та здоров'я працівників університету, вирішенню проблем охорони праці, які ще є в наявності. З цією метою на кафедрі фізики, охорони праці та інженерії середовища заплановано проведення круглого столу присвяченого цій даті. Захід відбудеться 28 квітня о 11 год. на  факультеті енергетики та інформаційних технологій  аудиторія 5.

 

Інформацію підготував:
кандидат технічних наук, доцент
кафедри фізики, охорони праці
та інженерії середовища Микола СУПРОВИЧ