Особливості реабілітаційних заходів колишніх військових

На сьогоднішній день проблема з психологічною реабілітацією воїнів ООС важлива, як ніколи; зазначеному питанню приділяється достатня увага в засобах масової інформації, воно виноситься на порядок денний засідань урядових комітетів і громадських організацій.

У контексті практичної соціально-психологічної адаптації колишніх військовослужбовців та членів іх сімей у межах проєкту «Україна-Норвегія» систематично відбуваються групові та індивідуальні заняття, ціллю яких є сприяння особистості в побудові життєсприятливого середовища як для себе, так і для оточуючих. Зазвичай персональні проблеми пов'язані з поганим засинанням, жахами під час сну, раптовими чи систематичними спогадами про військові події, постійною тривожністю, неконтрольованою агресією, проявами різнобічних страхів та ін. Сімейні проблеми полягають в безпідставних конфліктах, непорозумінні один одного у сімейному подружжі після повернення з зони АТО, суїцидальними думками у колишніх військових та ін.

Групові заняття організовуються за темами «Тілесні практики. Відновлення живого потоку», «Стратегії виходу із складних ситуацій», тренінг для дружин бійців «Чоловік повертається з війни», тренінг «Життєві цілі», «Безконфліктне спілкування (для жінок), «Основи і навички психологічної саморегуляції (вправи, дихання)», «Арт-терапія та музикотерапія. Мандали – енергія та гармонія душі», «Відреагування та пошук ресурсів» та ін.

Однією з результативних практик психологічної роботи є малювання сім'єю мандал, коли ця робота виконується разом. На таких заняттях встановлювалися і відпрацьовувалися існуючі персональні чи сімейні проблеми. Також добре себе зарекомендовала у зниженні «градусу» несприятливих емоцій та переходу їх у позитивне сумісне перебування на природі, налагодження комунікативного контакту в сім'ї, по-новому «вивчення» себе та партнера. Незмінним лідером у психологічному відновленні травмованої людини залишається практика взаємодії з тваринним світом (коні, кози, бджоли та продукти бджільництва). Організаторами та соціально-психологічними працівниками організована і проведена ціла низка екскурсій визначними місцями м.Хотина, м.Кам'янець-Подільським, виїзди туристичними маршрутами Поділля.

Психолог проєкту Оксана ЛЯСКА