Дай мені, мамо, хустку на згадку…

Уже третій рік поспіль 7-го грудня відзначається День української хустки. У цей день ініціативна група з депутаток, громадських діячок, акторок театру та кіно, викладачок та інших жінок вирішили започаткувати Всеукраїнський день української хустки, запрошуючи долучитись до ініціативи популяризації у соціальних мережах невід'ємного елементу традиційного українського жіночого одягу – хустки. Введення такого свята на державному рівні ініціювали вінницькі активісти.

Головною метою означеного проєкту є презентація зв'язку поколінь українських жінок. Ця подія покликана об'єднати жінок різних за фахом, віком та національністю, зі спільною метою зберігати та відновлювати українські традиції. Флеш-моб має назву: «Зроби фото із хусткою», під час якого кожна жінка прикрасить себе автентичним аксесуаром та продемонструє багатовікову красу української жінки. Відтак усіх українок закликають робити світлини з хусткою та публікувати у соцмережах із хештегом #УкраїнськаХустка.

Із давніх-давен хустка для українців була символом жіночності, вірності й кохання, а також оберегом. Дівчата та жінки носили її протягом усього року. При цьому хустина була обов'язковим головним убором заміжньої жінки.

Також хустка була маркером соціального становища жінки: молодиці носили білі або яскраві хустки, старші жінки – темні, вдови – чорні. Водночас хустина свідчила й про рівень достатку родини, адже заможні жінки носили хустки із дорогих тканин, бідні – із дешевших.

Хустину використовували й у різних обрядах, зокрема весільних. Найпопулярніший – покриття голови нареченої хусткою. Це символізувало вихід із дівоцтва та початок заміжнього життя. Ця традиція збереглась в Україні й донині.

Заклад вищої освіти «Подільський державний університет» також долучився до відзначення Всеукраїнського дня української хустки під назвою «Дай мені, мамо, хустку на згадку…».

У фойє головного корпусу була створена виставка-експозиція українських хусток, що нараховувала 64 види. Це презентування усіх шедеврів-хусток, що збереглися у родинах від прабабусь та бабусь з різних областей України…

Кожна хустина – то історія окремої родини, то засвідчення життя певної жінки… У колекції хусток – одна із найдавніших, якій уже понад 100 років, проте вигляд її не поступається сучасним хустинам.

Із вітальним словом, урочисто відкрив захід ректор університету, професор Володимир ІВАНИШИН, підкресливши, що саме хустка завжди була і залишається оберегом – від моменту народження людини й до самої смерті. Особливо для жінки, – хустка, – мала неабияке значення, адже покриття голови хусткою – це символ вірності, відданості та жіночності.

Про історію виникнення хустки, значення кольорів та малюнків, особливості використання та пов'язування хустки на голові, розповіла викладачка ІІ категорії циклової комісії культурологічних дисциплін Кам'янець-Подільського фахового коледжу культури і мистецтв Алла ВЕРГУН.

Варто зазначити, що вперше у місті ЗВО «ПДУ» став центром створення такої колекції українських хусток. Сподіваємось, що це лише старт для подальшого накопичення та подальшого сприяння  розвитку й популяризації традицій, звичаїв українського народу.

Запрошуємо усіх бажаючих та поціновувачів української культури долучитись до перегляду та ознайомлення із незвичайним багатством та колоритом української хустки, завітавши до Закладу вищої освіти «Подільського державного університету».

Директор Центру виховної роботи
і соціально-культурного розвитку
Ольга ПРОКОПОВА