Психологічна служба Подільського державного аграрно-технічного університету

Інтерв'ю з психологом Подільського державного аграрно-технічного університету кандидатом психологічних наук Ляскою Оксаною Петрівною

• - Пані Оксано, в цьому році Вас призначено на посаду психолога в університеті. Чим Ваша діяльність буде відрізнятися від діяльності попередників?

В нашому ЗВУ посада психолога введена не так давно - всього рік. Перші кроки зроблено: створено первинну документацію, підібрано приміщення для психологічної роботи психолога, певні матеріали розміщено на сайті університету. Але, на мій погляд, цього замало. Сьогоднішній час потребує від солідних компаній, де знаходиться багато людей, психологічної роботи з її співробітниками. Тому, робота психолога в університеті, повинна охоплювати і консультативну, і діагностичну, і реабілітаційну, і попереджувальну, і просвітницьку функції.

• - В чому полягає Ваша місія на посаді психолога?

Досить часто в побутовому споживані можна почути вислови: «Не піду до психолога, щоб не вправляв мізки». Але психолог виступає провідником впорядкування думок людини. Він допомагає подивитися на ситуацію з нової, неочікуваної сторони, щоб побачити те, що раніше було прихованим, допомагає лікувати душу, виходити з внутрішніх криз, життєвих глухих кутів, налагоджувати відносини з іншими. В час інтернет-комунікації, практично відсутності емоційного спілкування зростає увага психологів до проблеми одинокості, внутрішньої замкнутості людини, неможливості побудови адекватних стосунків з іншими, особистісного та професійного вигорання. Відтак, головна мета і завдання психологічної служби полягає в наданні психологічної і соціально-педагогічної допомоги та зміцнення психічного й фізичного здоров'я усіх учасників навчально-виховного процесу; сприяння забезпеченню психологічної безпеки. Тому й місія психолога, в кінцевому рахунку, визначається у сприянні формування сильних, самодостатніх, успішних людей.

• - Чи маєте Ви досвід практичної роботи психолога?

Так, звичайно. Останнім часом виконувала функції практичного психолога в проекті «Україна-Норвегія. Соціально-професійна адаптація військовослужбовців». До цього на замовлення роботодавців провідних фірм (аграрних, будівельних) Західного регіону України здійснювала психологічний добір фахівців на різні посади, а також проводила серії тренінгових занять. Та й у нашому освітньому закладі здійснювалась профілактична психологічна робота з попередження прояву діяння «Синіх китів» тощо.

• - Які види робіт плануєте використовувати?

Я хочу, щоб робота психолога у Подільському державному аграрно-технічному університеті була помітною, значущою й ефективною. Мій досвід і баченні перспектив психологічно служби в освітньому закладі допоможуть. Це має бути й індивідуальна, і групова роботи (тренінги, навчальні вправи, різні види арт-терапії і т.д.) Ми маємо набути нового досвіду реалізації дистанційних форм роботи психологічної служби в умовах екстремальної ситуації в країні. Хочу, щоб студенти від першого до останнього дня перебування в ПДАТУ відчували себе не залежними, не меншовартісними, а самодостатніми, рівноправними членами університетської спільноти. А ще дуже хочу, щоб «запрацювала» сторінка психолога на сайті університету.

• - Ви ж знаєте, що один в полі-не воїн. Чи маєте однодумців, помічників?

Прекрасно розумію, що будь-які індивідуальні цілі можуть бути реалізовані, якщо вони відповідають колективній концепції розвитку. Маю підтримку з боку адміністрації університету, яка розуміє не лише необхідність роботи психолога як потреби часу, а й як одну з вимог до акредитаційних паперів спеціальностей. Ми дивимось в одну сторону стосовно роботи психолога, його ролі в інституті кураторства і з Центром виховної роботи і соціально-культурного розвитку (керівник Прокопова О.П.). Підкріплююсь ідеями і мотивацією у викладачів-новаторів, які по своїй природі є психологами (розуміючи важливість і необхідність психологічного релаксу в професійно-педагогічній діяльності, ще три роки тому в навчально-науковому інституті енергетики під керівництвом і з-за ініціативи професораЛюдмили Михайлової був створений кабінет психологічного розвантаження).

• - Чи можуть до Вас звертатися люди не з університетської спільноти?

Так, до нас можуть звернутися люди з метою визначення своїх професійних інтересів, нахилів та здібностей, а також консультування з питань професійного становлення. Консультування здійснюється на безоплатній основі .

• - В який час і де до Вас можна потрапити?

Кабінет психолога знаходиться за адресою: м.Камянець-Подільський, вул. Шевченка, 13, каб.48.