«Мова - важлива ознака національної ідентичності»

«Мова - важлива ознака національної ідентичності»

Мова зникає, коли нею не говорять про любов.”

Сергій Жадан

       Напередодні Дня української писемності та мови в Закладі вищої освіти «Подільський державний університет» було організовано круглий стіл «Мова - важлива ознака національної ідентичності». Адже саме мова – це те, що об’єднує людей в етнос та зшиває їх у спільноту.

       День української писемності та мови – це не просто державне свято, це свято нашої мови, день, який точно ми не можемо пропустити!

      Модерувала цей чудовий захід к.філол.н. Максимець Оксана Миколаївна, яка нагадала усім учасникам історію появи свята, наголосила на важливості  мови як ознаки культурної приналежності особи та окреслила питання, які передбачалися до розгляду.

      Перед молоддю виступили проректор з навчальної, науково-інноваційної та міжнародної діяльності Бялковська Оксана Антонівна, яка зазначила, що український народ завжди виокремлювався з-поміж інших своєю волелюбністю, мужністю та силою духу та директор центру виховної роботи і соціально-культурного розвитку Прокопова Ольга Петрівна, яка у своєму виступі підкреслила, що українська мова є неймовірно барвистою, мелодійною та неповторною.

      Далі студентка Драпата Олександра пригадала скорботні сторінки нищення української мови та зазначила, що ми маємо знати ці сумні дати та пам’ятати хто ми є і шанобливо ставитися до своєї мови, історії.

      Цікаву і ґрунтовну інформацію про молодіжний сленг як різновид молодіжної культури подала Мазуренко Вікторія. Така лексика, насамперед, є своєрідною формою самовираження та реквізитом молодості. Студентка навела чимало прикладів сленгової лексики та зазначила, що це явище, яке усталене в часі, хоча є досить рухомим і мінливим.

     Звісно що й говорили про те, що усі зміни, які відбуваються у нашому житті, ми транслюємо на мову. У нас певний час була ковідна лексика, а сьогодні з початком війни українська мова поповнилась новими словами і зворотами. Кожен неологізм – це дзеркало явищ і подій, які переживає зараз Україна. Костовська Яна у своєму виступі зазначила, що напад росії на Україну сьогодні не лише спонукав багатьох співвітчизників перейти на українську, а й спровокував цілу хвилю новотворів. Українці реагують на дійсність неологізмами, вчать нові поняття й надають звичним словам нового значення. І ми, звісно що, говорили про слова, породжені війною.

        Також під час нашого заходу було трішечки сучасної української поезії. Студенти декламували вірші Сергія Жадана, Ліни Костенко, Юрія Іздрика та власні авторські поезії.

       І на завершення до студентів звернулася Оксана Миколаївна з побажанням пам’ятати, що нація – це, насамперед, її еліта. Поводирі і сила духовна. Вона завжди була в Україні. ЇЇ нищили, вона відроджувалась та йшла вперед. І що сьогодні саме наша молодь має стати такою елітою, залишатися мужніми і усвідомлювати те, що ми не маємо права впадати в якусь безнадію, а робити все для того, щоб мати потужну, незалежну та квітучу країну.  Лише від наших юнаків та дівчат залежить, яке має бути майбутнє України і чи лунатиме українське слово на теренах нашої землі. Лише разом ми зможемо зробити так, щоб українська мова була державною не тільки на папері, а й в щоденному житті.