Перша Конституція України. Гетьман Пилип Орлик

З 4 до 7 квітня 2023 року в науковій бібліотеці ЗВО «ПДУ»  відкрито тематичну книжкову виставку «Перша Конституція України. ГЕТЬМАН ПИЛИП ОРЛИК».

Працівниками наукової бібліотеки представлено наукову, публіцистичну, художню літературу, фото- та інші документи. Експозицію розташовано  в науковій бібліотеці – перший поверх першого корпусу університету, абонемент навчальної літератури.

Запрошуємо усіх зацікавлених відвідати наукову бібліотеку.

Історична довідка.

«Договори і Постанови Прав і вольностей Війська Запорізького» – договір, що був укладений 5 квітня 1710 року у місті Бендери між новообраним гетьманом Пилипом Орликом, козацькою старшиною і козаками Війська Запорозького, відомий також під сучасними назвами «Конституція Пилипа Орлика» та «Бендерська конституція».

Це перша в світі Конституція, що визначала основи державного устрою, форми правління і в якій окреслювались державні кордони. У ній вже тоді йшлося про цілісність і непорушність кордонів України та відновлення братерства з Кримською державою. Цей документ уперше описав Україну як повноцінну державу – частину Заходу, а не «рускава міра». І вже за це ми маємо бути довічно вдячними його авторові.

Документ містить преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана. Конституція Пилипа Орлика була укладена у двох примірниках – українською та латинською мовами, також має дві староукраїнські редакції. Оригінал, написаний рукою Пилипа Орлика зберігається у Національному архіві Швеції у Стокгольмі.

Пилип Орлик (1672-1742) – гетьман України (1710-1742), наступний після Івана Мазепи, його найближчий соратник. Серед українських гетьманів він виокремлюється тим, що був першим великим українським політиком, змушеним діяти за межами України – в еміграції.

Пилип Орлик був українським державником, який ніколи не забував про справжню ціну москви:

 

«Хоч би які великі були московські насильства, вони не дають московцям ніякого законного права на Україну»

«московське жорстоке і в цілому світі небувале право – через нього часто багато невинних гинуть»

 «москва, узявши з вас присягу, як захоче, так і з вами і з Вітчизною нашою вчинить, і тоді присяга ваша й душу вашу, і Вітчизну в безодню кине, і вольности позбавить»

«Що ви принесли Вітчизні, батькам, вашій братії; родичам і всьому народові українському, віддаючись під владу і панування московське?»

«Природнім правом є визволятися від гноблення і трудитися, аби повернути те, що несправедливістю та переважною силою було забрано»

«Кожна держава складається і стверджується непорушною цілістю границь»


Провідний бібліотекар
Людмила Посітко