До Всесвітнього дня книги та авторського права

   23 квітня, світ відзначає Всесвітній день книги та авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і тих, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання.

     З історії: З 1995 року ідея відзначення свята виникла в Міжнародній асоціації книговидавців, була запропонована урядом Іспанії на розгляд Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО).  Щороку спільно з міжнародними організаціями, що представляють три напрями книжкової галузі, – Міжнародним союзом видавців, Міжнародною федерацією книготорговців і Міжнародною федерацією бібліотечних асоціацій – обирають Світову столицю книги.

Першим нормативним актом авторського права вважається «Статут королеви Анни, прийнятий в Англії у 1709 році. У 1967 р. в Стокгольмі була підписана Конвенція про заснування Всесвітньої організації інтелектуальної власності.

З прийняттям Верховною Радою України Закону «Про авторське право і суміжні права» від 23 грудня 1993 року в нашій країні було створено авторське правове поле, яке весь час удосконалюється і стає ближчим до міжнародних норм. Зважаючи на те, що «в історичному розумінні книга є найбільш потужним фактором поширення знання і найбільш надійним засобом його збереження»,  День книги та авторського права покликаний наголосити на фундаментальній важливості друкованого видання та його незамінності в інформаційному суспільстві. Одна з головних його цілей заходу – промоція читання і книговидання, привернення уваги до культури писемного слова та до питань авторського права і захисту інтелектуальної власності.

    Сьогодні Всесвітній день книги й авторського права відзначають у 200 країнах світу. У кожній з цих країн є своя історія книговидання. Зокрема, в Україні однією з перших українських рукописних книг було «Реймське Євангеліє», «Остромирове Євангеліє», «Ізборнік Святослава» та «Пересопницьке Євангеліє». Першою книгою, що була надрукована в Україні є «Апостол», виданий Іваном Федоровим 1574 року. У XVII столітті - «Требник» Петра Могили, «Києво-Печерський патерик» та «Лексикон славенороський» Памви Беринди.

Книга сприяє діалогу, взаєморозумінню, толерантності. Щиро вітаємо всіх причетних до цього свята – книголюбів і працівників бібліотек!

А щоб більше усвідомити цінність книги та її незамінність у поширенні знань і формуванні культури людини,  запрошуємо  до читацьких зал Наукової бібліотеки  закладу вищої освіти «Подільський Державний Університет».

Сучасна Наукова бібліотека університету  є інформаційним, культурно-освітнім структурним підрозділом, що забезпечує науковою, навчальною, науково-методичною, публіцистичною, художньою літературою та іншими інформаційними матеріалами освітній процес, науково-дослідницьку діяльність та виховну роботу науково-педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти.

Станом на квітень 2023 року фонди наукової бібліотеки ЗВО «ПДУ» доступні для користувачів на безоплатній основі та складають 637454 інформаційних ресурсів, з яких: 549519 (121771 назва) – читацький фонд; 87484 – фонд періодичних видань. У науковій бібліотеці функціонують 3 абонементи та 2 читальні  зали, щороку обслуговується до  4000 читачів.

 

Бібліотекар наукової бібліотеки ЗВО «ПДУ» - Майя ДУРИЦЬКА