Практичне виїзне заняття студентів факультету ветеринарної медицини і технологій у тваринництві у реабілітаційному центрі-притулку диких тварин

 

Практичне виїзне заняття студентів факультету ветеринарної медицини і технологій у тваринництві у реабілітаційному

центрі-притулку диких тварин.

 

 

Виїзні практичні заняття – необхідний елемент якісної підготовки здобувачів вищої освіти. Вони дозволяють здобути компетентності, необхідні для подальшої професійної діяльності у галузі ветеринарної медицини.

Так, 21 травня 2024 року, з метою реалізації творчого наукового потенціалу студентів, закріплення та поглиблення теоретичних знань, отриманих студентами під час вивчення освітніх компонент професійної підготовки дисципліни «Зоологія», асистенткою кафедри нормальної та патологічної морфології і фізіології факультету ветеринарної медицини і технологій у тваринництві Подільського державного університету Світланою ЛІЩУК, було проведено екскурсію для здобувачі вищої освіти першого року навчання спеціальності 211 "Ветеринарна медицина" до реабілітаційного парку-притулку дикої природи «Арден».

Даний реабілітаційний центр створений для збереження популяцій тварин, порятунку з неволі та адаптації їх до подальшого життя в дикій природі, а також популяризації основних видів хижаків, що населяють ліси України, розвитку екоосвіти та екотуризму

Площа території реабілітаційного центру, розташованого в лісі на території Національного природного парку «Подільські Товтри» складає 32,25 гектари. В умовах максимально подібних до ареалів приживання диких звірів, використовуючи лісовий ландшафт пересічної місцевості змішаних лісів Лісостепу, тут забезпечено умови для лікування, реабілітації тварин та їх подальшого проживання у природніх умовах.

В центрі тварин та птахів лікують, оперують, щеплюють і паспортують, адже більшість з них має проблеми із зубами, авітаміноз та інші проблеми із здоров'ям. Для цього створені карантинні вольєри та три кімнати для ізоляції, а для медичних маніпуляцій обладнана операційна кімната.

Станом на сьогодні в центрі мешкає 32 ведмедів (з яких 30 бурих та 2 гімалайських), а також, 10 вовків, 6 благородних оленів, 10 лисів, леви, тигри, європейські сарни і хижі птахи: яструби, орлани, лелеки, дрозди.

Під час повномасштабного вторгнення в “Арден” прибули ведмеді Голка, Вареник, Микита, Мотря та Ілля з Екопарку, що в Харкові. Також тут проходить реабілітацію ведмідь, який отримав контузію під час обстрілу росіян під Лиманом. А осінню 2023 року парк поповнився звірями сімейства великих котячих – трьома левами та трьома тиграми.

Студенти мали можливість спостерігати за звірами з оглядового дерев’яного моста-галереї (висотою 5 метрів і протяжністю майже кілометр) у кронах дерев,  що забезпечує мінімізацію антропогенного впливу на лісову екосистему і сприяє зручному огляду ландшафтів та диких тварин. Нині це – єдина така конструкція в Україні.  Частина лісу, в якій проживають ведмеді огороджена парканом, та в ній є карантинні загорожі площею близько гектара для перетримки ведмедів, а також побудовані берлоги та водойми для купання тварин. Тут можна побачити, приміром, як ведмедики бавляться зі своєю мамою чи гризуть моркву, або як хтось з них виліз на дерево та кумедно позує. При цьому для відвідувачів було проведено детальний екскурс за темою «Царство: Тварини (Animalia), Тип: Хордові (Chordata), Клас: Ссавці (Mammalia) Ряд: Хижі (Carnivora)», під час якої студенти ознайомились із характерними особливостями  зоологічної класифікації ряду хижих, їх походженням, звичками, особливостями харчування, а також деталями морфологічної будови скелету та внутрішніх органів тварин. Отриманні знання допоможуть слухачам у закріпленні матеріалу та поглибленій підготовці до іспиту з дисципліни.

Здобувачі проявили високу зацікавленість, із захопленням слухали унікальні факти з історії Ряду Carnivora, ставили багато запитань, а мальовничі краєвиди, хижаки у відкритій території справили неабияке захоплююче враження.

Кафедра нормальної та патологічної морфології і фізіології висловлює щиру подяку ректору університету, професору Володимиру ІВАНИШИН за постійну всебічну підтримку та допомогу в організації наукової ініціативи.

 

 

 

Інформацію підготувала

кадидатка с.-г. наук, доцентка

Світлана ЛІЩУК