Пізнавальні екскурсії музеями факультету ветеринарної медицини та технологій у тваринництві.

Важливим елементом виховної роботи у Подільському державному університеті стає формування принципів здорового способу життя, що визначає концептуальні напрями роботи колективу нашого закладу вищої освіти, яка має міцні традиції і багатий досвід виховання молоді.

Поєднання профорієнтаційних та виховних заходів дає позитивний фідбек та викликає цікавість у школярів, абітурієнтів, студентів та гостей університету.

Музеї кафедри нормальної та патологічної морфології і фізіології - це гордість ЗВО «ПДУ» препарати яких є унікальні, мають наукову і навчальну цінність. Саме тому на кафедрі регулярно проводяться заняття з професійної орієнтації учнів середніх і старших класів шкіл міста, студентів середніх та вищих закладів освіти.  Демонстрація макропрепаратів, що ілюструють ветеринарні аспекти патології, нерідко допомагала абітурієнтам остаточно визначитися з вибором професії. Крім того, демонстрація наслідків впливу шкідливих звичок на організм людини та майбутнього потомства спонукає молодь замислитися на способом життя та пріоритетах, які вони ставлять перед собою.

Наразі, 29 травня, співробітники  кафедри провели пізнавальну екскурсію музеями для учнів старшої школи Кам'янець-Подільського ліцею № 16 у супроводі вчителів – ПУХАЛЬСЬКОЇ Ірини Зіновіївни та ЛЕМЕШКО Ірини Юріївни.

Розпочав екскурсію по музею «Патологічної анатомії» доцент кафедри Василь СМОЛЯК, а згодом, учні перемістилися у наукову лабораторію гістології і цитології (викладач Володимир ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ) та роздивлялися препарати під мікроскопом.

В патологічному музеї нараховуються до 600 препаратів. Зокрема, музей макропрепаратів нараховує понад 900 експонатів. У музеї є препарати з усіх розділів загальної патології, органопатології, різноманітних бактеріальних, вірусних і грибкових хвороб, отруєнь тощо. У музеї можна побачити рідкісні пухлини тварин, птахів і навіть риб, патоморфологічні ознаки інфекційних хвороб, вже давно ліквідованих не тільки на території України, а й у Європі (наприклад, чума великої рогатої худоби, сап коней, інфекційна анемія коней).

Колекція гістологічних препаратів в кількості близько 1000 одиниць деталізує мікроскопічний вигляд більшості відомих патологічних процесів характерних для різних захворювань.

 При створенні музеїв враховували вимоги програми навчальної дисципліни "Патологічна фізіологія» та «Анатомія сільськогосподарських тварин", відбирали препарати, які відображають патологічний процес в розвитку (від початкової стадії до закінчення).

Величезний внесок у розвиток музеїв внесли професори та викладачі кафедри. Поступово зусиллями колективу кафедри та членів студентських наукових гуртків кількість натуральних вологих препаратів у колекції музеїв збільшується. На даний час, крім вологих препаратів, у музеї знаходиться велика кількість сухих препаратів, штучних моделей, таблиць, муляжів. В останні роки викладачі кафедри розробляють оригінальні методики збереження макропрепаратів з удосконаленням герметизації скляних контейнерів.

Далі був музей «Зоології» (асистент Світлана ЛІЩУК) із цікавими детальними експонатами представників фауни нашого регіону та «Остеологічний музей» (доцент Любов САВЧУК) із музейними експозиціями, представленими такими тематичними секторами: «Остеологія», «Міологія», «Синдесмологія», «Система органів шкірного покриву», «Система органів травлення», «Система органів дихання», «Система органів сечовиділення та розмноження», «Система органів крово- і лімфообігу», «Нервова система та органи чуттів», «Система органів внутрішньої секреції» та «Будова тіла свійської птиці»

Більшість існуючих музейних експонатів в якості наочних навчальних приладів активно залучаються для проведення лекцій і лабораторних занять, самостійної роботи здобувачів вищої освіти. Різноманіття музейних препаратів допомагає зрозуміти особливості будови організму тварини в цілому й окремих його органів як у нормі, так і при патології.  Переважну більшість експонатів музею складають органи і частини тіла тварини, що розміщені в герметично закритих ємностях зі спеціальною рідиною. Більшість експонатів мають опис (пояснювальну записку), це  надає можливість відвідувачам не просто побачити орган, але й отримати інформацію щодо його будови.

Відвідувачі мали багато запитань до екскурсоводів, із цікавістю розпитували про експонати та невпинно все фотографували. А самих завзятих майбутніх ветеринарів це знайомство неодмінно надихне не тільки на сумлінне навчання та відмінні оцінки, але й на велику творчу працю для розвитку музею та наповнення його новими експонатами.

 

Інформацію підготували

завідувач кафедри нормальної та

патологічної морфології і фізіології
Любов САВЧУК

та  асистент Світлана ЛІЩУК