Роковини 38-мої річниці аварії на Чорнобильській атомній електростанції

У Подільському державному університеті вшанували роковини

38-мої річниці аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

 

Атомний Вій опустив бетонні повіки.
Коло окреслив навколо себе страшне.
Чому Звізда-Полин упала в наші ріки?!
Хто сіяв цю біду і хто її пожне?
(Ліна Костенко)

 

Щороку 26 квітня - Пам’ятний день для всіх українців.  Цьогоріч минає вже 38-ма річниця аварії на Чорнобильській атомній електростанції. В цей день вшановуємо учасників ліквідації наслідків - людей різних професій, які ціною свого життя і здоров’я рятували людство від найбільшої техногенної катастрофи XX століття.

Зранку, 26 квітня 2024 року, біля пам’ятного знаку «Героям Чорнобиля» було дуже людно. Вшанувати пам'ять ліквідаторів прийшли представники ректорату, активісти Студентського парламенту, профкому, студенти, викладачі та співробітники Подільського державного університету. Присутні поклали квіти, долучились до загальнонаціональної хвилини мовчання.

Саме у цей день 1986 року на ЧАЕС сталися два вибухи та пожежа, в результаті яких сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів Кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі у 1945 році. За даними Українського інституту національної пам'яті, у квітні 1986 року радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи. 8,5 мільйонів жителів України та сусідніх держав в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення, біля півмільйона з них померли від наслідків радіації. Якби не подвиг простих людей, які ризикуючи власним життям і здоров’ям, врятували нас від подальшого поширення радіації, то важко навіть спрогнозувати повні масштаби трагедії не лише для України, а й всього світу. Ця катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. Дана аварія призвела до непоправних медичних, економічних, соціальних та гуманітарних наслідків. Мільйони гектарів забруднених радіацією земель, лісів та водойм, втрата здоров’я сотень тисяч людей, чисельні людські жертви та зруйновані долі. Загалом із зони навколо станції виїхало майже чверть мільйона людей. Десятки населених пунктів назавжди зникли з карти України.

Проте реалії нашого часу пишуть нові сторінки історії. Так, 24 лютого 2022 року російські окупанти захопили Чорнобильську АЕС. Окупанти облаштували на території атомної електростанції командний пункт для угрупувань військ Східного ВО та КП і “перевалочну базу”, через яку проходило десятки тон снарядів. Чорнобиль також був «транзитною зоною» для відходу окупантів. За останні вісім днів через цю зону пройшли десятки тисяч одиниць російської техніки, яка зараз у Білорусії та Росії.

На ЧАЕС окупанти знищили і розграбували унікальну радіологічну лабораторію світового значення. Ця лабораторія була унікальним комплексом з потужними аналітичними можливостями й могла надавати послуги на будь-якому етапі поводження з радіоактивними відходами. Лабораторія виконувала стратегічні функції під час робити з пробами радіоактивних відходів, допомагала їх аналізувати й забезпечувати ядерну та радіаційну безпеку.

Мілітаризація врази підвищувала рівень радіоактивної небезпеки. Було перервано на декілька днів електропостачання об’єкту «Укриття», спровоковані пожежі у лісових масивах. Необхідно зважити на неймовірний героїзм персоналу ЧАЕС, адже лише 20 березня 2022 року відбулася часткова ротація персоналу і евакуація осіб, які знаходились на станції. І сьогодні, напередодні 38 річниці, ми схиляємо голову не тільки перед минулим, але й перед теперішнім героїзмом персоналу ЧАЕС, енергетиків та рятувальників.

Наслідки Чорнобильської катастрофи залишаться з нами назавжди, в нашій національній історії. Тоді світ врятувала людяність і добрі серця мільйонів простих людей.

Висловлюємо слова шани і подяки українцям, які в 1986 році не дозволили вбивчому атому поширитись на всю Європейську та Азійську частини планети, Без перебільшення, це був героїчний вчинок. Загалом у ліквідації аварії взяли участь понад 600 тисяч людей. Точна кількість жертв та постраждалих невідома і досі: збройні сили, пожежники, міліція, медики, будівелини, вчені, громадськість, незважаючи на радіаційну небезпеку, зробили все, що від них залежало, аби унеможливити поширення забруднюючих речовин територією, в першу чергу, нашої держави.

Тому Чорнобиль – не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків. Пам’ятаємо полеглих. Шануємо і підтримуємо тих, хто встояв. Дякуємо за життя!

 

 

 

Інформацію підготувала

голова первинної профспілкової організації

співробітників та студентів університету

Світлана ЛІЩУК

 

Фото: Вадим КОШЕЛЕВСЬКИЙ