Відбулася онлайн-нарада Ради деканів і підкомісій спеціальностей «Ветеринарна медицина» і «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза»

4 червня 2020 року відбулась онлайн-нарада спільного засідання Ради деканів і підкомісій зі спеціальностей 211 «Ветеринарна медицина» і 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза», організована Державною установою «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти».  У засіданні взяли участь: директор Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби України Борис Кобаль; представники проекту технічної допомоги ЄС "Вдосконалення законодавства, контролю та проінформованості у сфері безпечності харчових продуктів, здоров'я та благополуччя тварин в Україні" (ILCA) Людмила Степура та Віталій Башинський; консультанти Продовольчої та сільськогосподарської організація ООН  (FAO) Юрченко Оксана та Володимир Поліщук; директор Державного науково-контрольного інституту біотехнологій і штамів мікроорганізмів Анатолій Головко; науково-педагогічні працівники факультетів ветеринарної медицини закладів вищої освіти України.

В порядку денному наради значилися питання покращення підготовки фахівців-ветеринарів. Зокрема, було розглянуто співпрацю з проектом технічної допомоги ЄС «Вдосконалення законодавства, контролю та поінформованості у сфері безпечності харчових продуктів, здоров'я та благополуччя тварин в Україні» (ILCA); заслухано рекомендації МЕБ (Міжнародного епізоотичного бюро) щодо підготовки фахівців галузі знань «Ветеринарна медицина».

Також було обговорено «Список компетенцій «1-го дня» за вимогами МЕБ, а саме знання, які повинен мати випускник факультету ветеринарної медицини на момент отримання диплому. НА сьогодні МЕБ визначає 11 основних компетенцій фахівця: епідеміологія; зоонози; транскордонні хвороби; нові хвороби та хвороби, що швидко поширюються; програми профілактики та контролю хвороб; гігієна харчових продуктів; ветеринарне законодавство та етика; загальні процедури сертифікації; навички комунікації.

Другим питанням було розглянуто стан розробки ситуаційних завдань ЄДКІ (єдиного державного кваліфікаційного іспиту) зі спеціальностей 211 «Ветеринарна медицина» та 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза». З даного питання виступили: доктор ветеринарних наук, професор Володимир Костюк – голова підкомісії зі спеціальності 211 «Ветеринарна медицина» та доцент, доктор ветеринарних наук Руслан Пеленьо – голова підкомісії зі спеціальності 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза».

Доповідачі зазначили, що наразі ведеться робота щодо розробки ситуаційних завдань ЄДКІ з названих спеціальностей, і про завершальний етап говорити рано. Члени науково-методичної комісії з аграрних наук та ветеринарії МОН (підкомісій «Ветеринарна медицина» та  «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза»)  акцентували увагу присутніх на тому, що перед  запровадженням ЄДКІ  Кабінетом міністрів України у закладах вищої освіти варто провести  його апробацію в тестовому режимі.

Більшість із присутніх на онлайн-нараді деканів факультетів ветеринарної медицини закладів вищої освіти України наголосили на необхідності попереднього відпрацювання механізму проведення ЄДКІ. Також було відзначено, що розробникам  інструктивних матеріалів щодо проведення ЄДКІ слід звернути особливу увагу на проведення юридичної експертизи   для попередження  в  подальшому можливих  конфліктів та непорозумінь.

В цілому онлайн-нарада спільного засідання Ради деканів і науково-методичної комісії з аграрних наук та ветеринарії МОН (підкомісій «Ветеринарна медицина» та  «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза») пройшла в досить конструктивному руслі.  Одноголосно була прийнята пропозиція  щодо остаточного розгляду даного питання після завершення підготовки ситуаційних завдань та інструктивних матеріалів для проведення єдиного державного кваліфікаційного іспиту у закладах вищої освіти зі спеціальностей 211 «Ветеринарна медицина» і 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза».

Декан факультету ветеринарної медицини
і технологій у тваринництві,
кандидат ветеринарних наук, доцент
Олег Цвігун