Співпраця з США, Польщею та Словаччиною

За результатами першого етапу міжнародного проекту проведено прикладні фундаментальні дослідження у галузі паразитології на тему «Моніторинг та контроль трансмісивних зоонозних збудників хвороб у іксодових кліщах», зібраних з тварин та рослинності у п'яти областях України.

Канд. вет. наук Левицька В.А та канд. біол. наук Мушинський А.Б. (кафедра інфекційних та інвазійних хвороб) спільно із Агентством зменшення загрози Міністерства оборони США відповідно до умов Угоди про виконання Програми зменшення біологічної загрози в Україні, а також у співпраці з Техаським університетом, Варшавським університетом природничих наук, Інститутом паразитології Словацької академії наук, Інститутом біології розвитку та біомедичних наук Варшавського університету протягом 2018-2019 років проводили ПЛР-дослідження іксодових кліщів. Всього було проведено близько 3 тис. досліджень. За результатами досліджень встановлено поширеність Borrelia burgdorferi s. l., Anaplasma phagocytophilum, Babesia spp., Bartonellaspp., Rickettsia spp. серед іксодових кліщів у Хмельницькій, Чернівецькій, Вінницькій, Тернопільській та Київській областях. Також вперше виявлено на території нашої держави збудника Neoehrlichia mikurensis. Університети люб'язно надали обладнання та реактиви для проведення сучасних досліджень.

Результати даних досліджень будуть використані у роботі медичної та ветеринарної служби, а також у державних службах охорони здоров'я при оцінці ризиків, пов'язаних із кліщовими захворюваннями людей та тварин в Україні. Крім того, дані дослідження сприятимуть підвищенню загальної обізнаності серед населення України про небезпечні векторні хвороби.

Метою проекту є зменшення ризиків захворювання особливо небезпечними хворобами шляхом ефективного поширення наукових даних та підтримка вчених із України.

Особливу подяку висловлюємо ректору Володимиру Іванишину за сприяння у проведенні міжнародних досліджень.

За результатами досліджень опубліковано статтю у авторитетному міжнародному виданні Ticks and Tick-borne Diseases (https://doi.org/10.1016/j.ttbdis.2020.101586)

Декан факультету ветеринарної медицини
і технологій у тваринництві,
кандидат ветеринарних наук, доцент
Олег Цвігун