Студентський еко-нетворкінг «Зелена економіка – сучасний стан та актуальність на глобальному рівні»: імплементація нових реформ та модернізація національної економіки України

Україна належить до багатих на природні ресурси країн Євразійського простору, має вигідне географічне та геополітичне положення, високоосвічене населення та є потенційним транзитним коридором, «шовковим шляхом» для енергетичних, товарних та культурних обмінів між Сходом та Заходом.

Сучасні процеси модернізації національної економіки України зіштовхуються з проблемами обмеженості ресурсів і забруднення навколишнього середовища, які в подальшому негативно впливають на фактори виробництва. Одним із напрямків забезпечення сталого розвитку національного господарства є впровадження зеленої економіки, яка сприяє зниженню ризиків для навколишнього середовища та ресурсозбереженню, розвитку зеленої енергетики, вихованню молоді, а також залученню приватних, державних та міжнародних інвестиції.

Вплив війни на українське довкілля варто інтерпретувати у двох вимірах. З одного боку, війна нанесла і продовжує наносити шкоду українському довкіллю, природна система України потребує відновлювальних заходів. Із іншого боку, до війни Україна імплементувала низку екологічних реформ (наприклад, ОВД та СЕО) і мала зробити, але не встигла, подальші кроки: відмова від вугілля, запобігання промисловому забрудненню, удосконалення екологічного податку, система торгівлі викидами тощо. Деякі із цих реформ буде важко впроваджувати під час війни та в рамках процесів відновлення. Разом із тим, амбітні наміри України досягти готовності вступу в ЄС до кінця 2024 році вимагають дотримання екологічного вектору у реформах, а отже й у відновленні. Крім того, Україна до війни заявляла про підтримку політик у рамках Європейського зеленого курсу, реалізація якого має на меті досягнення кліматичної нейтральності Європи.

Про це та багато чого іншого говорили 18 червня 2024 року на студентському еко-семінарі  «Зелена економіка – сучасний стан та актуальність на глобальному рівні», який було реалізовано в рамках співпраці із «UNIgreen + UA» у форматі виїзного пізнівально - екскурсійного нетворкінгу. Ціллю зібрання було ознайомлення здобувачів вищої освіти Подільського державного університету із новими тенденціями в сфері розвитку системи технічного регулювання та стандартизації, обмін досвідом і презентація кращих практик щодо «озеленення» економіки та виробництва задля ефективного використання природних ресурсів та енергії, уникнення забруднення навколишнього середовища, а також для обміну досвідом. Здобувачі та НПП, що приймали в обмінах за програмою «UNIgreen + UA» поділились досвідом та запропонували ряд заходів, що до популяризації «UNIgreen + UA» на теренах України, користь та перспективи від даної програми.

Організатором та модератором заходу виступив ректор університету, професор, доктор економічних наук, академік НААН, заслужений працівник сільського господарства України Володимир ІВАНИШИН. Зокрема, Володимир Васильович оповів присутнім  про ресурсоефективні та інноваційні рішення в промисловості, сільському господарстві, комунальному секторі, АПК, типові хибні твердження щодо альтернативних джерел енергії та перспективи сонячної енергетики на Поділлі, а також про екологічні підходи ведення сучасного сільського господарства та досвід запровадження в Україні органічних ферм.

 «Як ми знаємо, «зелена економіка» містить у собі велику кількість змін і це стосується не лише сільського господарства, а й способу господарювання загалом, – сказав Володимир Васильович. – Зміни стосуються процесів від вирощування рослин і розведення тварин до переробки відходів і будівництва. Досить важливим аспектом розбудови «зеленої економіки» є щорічне збільшення використання альтернативних джерел енергії, в тому числі в аграрній сфері. Держава працює не один рік над створенням прийнятного інституційного забезпечення для розвитку відновлюваної енергетики в Україні. Прийнято велику кількість законів, постанов, розпоряджень, наказів та роз’яснень законодавства у сфері відновлюваної енергетики, проаналізувавши які, можна зробити висновок, що початок для розвитку відновлювальної енергетики поставлено. Найбільш розповсюдженим видом альтернативної енергетики в Україні є сонячна енергетика.»

Продовжила нетворкінг проректор з навчальної, науково-інноваційної та міжнародної діяльності університету, доктор економічних наук, професор Оксана БЯЛКОВСЬКА, яка детально розповіла про досвід реалізації проектів ресурсоефективного і більш чистого виробництва в Україні та грантове фінансування зелених проектів. Зокрема про те, що в Україні, у 2023 році, почав працювати принцип «забруднювач платить» разом із прийняттям Закону про внесення змін до розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України щодо використання коштів з рахунків на підтримку України. Згідно з даним законом, буде створено Державний фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації. Податки сплачені «забруднювачами» будуть надходити у цей фонд, який в подальшому буде направляти дані кошти на фінансування численних проєктів і програм з енергоефективності у різних секторах економіки. Мінагрополітики співпрацює з міжнародними проектами, що мають на меті розвиток органічного виробництва та обігу органічної продукції в Україні, зокрема з:

  1. Швейцарсько-українською програмою «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP), що фінансується Швейцарією та впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).
  2. Проектом «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» (COA).
  3. Програмою «Органічна торгівля заради розвитку у Східній Європі» (OT4D), що фінансується Швейцарією та впроваджується IFOAM – Organics International у партнерстві з HELVETAS Swiss Intercooperation та Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія).
  4. Проектом ЄС «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні» (IPRSA) 5. Програмою USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Друга частина заходу була проведена в форматі брифінгу студентського активу та адміністрації з нагоди завершення навчального року та підведення підсумків в рамках традиційних зустрічей ректора із здобувачами вищої освіти. Володимир Васильович подякував нашим активістам за роботу, яку вони ведуть в університеті, зокрема, активну громадську позицію та волонтерську діяльність. Під час бесіди обговорювалися такі важливі теми: покращення матеріально-технічної бази університету, залучення студентів до профорієнтації, стан освітньої діяльності, безпека учасників освітнього процесу, розглянуто питання формування студентоорієнтованого освітнього середовища, шляхи реалізації ступеневої освіти, життя в гуртожитках, формування індивідуальної освітньої траєкторії студента, створення мерчу університету, робота студентського самоврядування, працевлаштування випускників та багато іншого. Усі питання були обговорені, студенти отримали ґрунтовні роз’яснення, деякі питання були взяті ректором під особистий контроль.

До брифінгу також долучилися директор студентського містечка ЗВО «ПДУ» Наталія  УКРАЇНЕЦЬ та голова профкому співробітників і студентів університету Світлана ЛІЩУК. Останні презентували присутнім «Правову абетку в умовах воєнного стану: базові трудові права, права осіб, що навчаються та практику їх реалізації». Згодом були розглянуті важливі питання щодо покращення умов проживання в гуртожитках, зокрема особливості проведення тендерів на закупівлю товарів та стан поточних ремонтів, а також  представлено програму подальшої культурно-освітньої співпраці та громадських ініціатив.

Студенти позитивно оцінили діяльність ректорату з поліпшення умов навчання і побуту, ремонти, зроблені за час канікул, новий тренажерний зал та інші нововведення. Подякувавши ректору за можливість відкритого діалогу та допомоги в різних проблемах, здобувачі вищої освіти поділилися своїми думками та пропозиціями, які було включено у загальну резолюцію заходу. Наприкінці президентка Студентського парламенту Роксолана БІЛЯВСЬКА  щиро подякувала ректору за відкритість та щиру бесіду, а всі разом ми висловлюємо вдячність Збройним силам України за можливість жити, працювати, навчатися та планувати наше майбутнє!

                 

Світлана Ліщук)))