Подільський державний аграрно-технічний університет

9 листопада відзначається свято української мови та писемності

В науковій бібліотеці ПДАТУ пройшли історичні читання на яких відзначалося значення української мови в духовному розвитку української нації.

В історії людської цивілізації є речі, котрі не підлягають забуттю. Які б кризи не відбувалися у розвитку, які б відкриття людство не робило, вони все одно залишатимуться. До таких одвічних цінностей належить Пересопницьке Євангеліє.
У 2016 році Україна відзначає 460-річчя початку роботи над створенням 455 років з часу завершення перекладу найвеличнішої писемної святині українського народу та унікального твору української духовності. Воно є одним із перших серед відомих перекладів Святого Письма українською літературно-писемною мовою середини XVI ст. Цим перекладом творці Першокниги відкрили нові можливості духовного розвитку української нації, залишили нащадкам унікальну рукописну книгу, пам’ятку мови та культури.
Пересопницьке Євангеліє — розкішна книга, вагою 9 кг 300 гр., писана пізнім уставом на пергаменті форматом 380х240 мм. Видання складається з 482 аркушів. Рукопис багатоорнаментований різнокольоровими з золотом заставками, мініатюрами, ініціалами, кінцівками з українськими мотивами. За красою, витонченістю, довершеністю орнаменту письма й багатством оформлення книга не має собі рівних серед українських рукописів. Своєрідним є вміщення перед кожним Євангелієм так званих сумаріїв — короткого змісту розділів.
Уважно простежуючи 455-літню історію української Першокниги, не можна не помітити, що у найтрагічніші, найважчі часи нашої минувшини обов'язково з'являлися люди, котрі берегли і рятували цю визначну пам'ятку, передавали з покоління в покоління. На жаль, оригінал її, що вийшов з-під рук архімандрита Григорія і Михайла Соняцького, не зберігся. Залишилися тільки копії, виконані монахами-переписувачами. Одна з них зберігається в Національній бібліотеці України імені В.І.Вернадського. Саме на ній Президенти нашої країни дають присягу на вірність Україні, поклавши руку на потемнілий од часу фоліант.
Захід проведено співробітниками бібліотеки за підтримки кафедри історії, філософії та права.